Hemlagad tomatsås eller pastasås är en riktig höjdare. Det är enkelt och resultatet blir mycket godare och extremt mycket nyttigare än färdigköpt pastasås på burk: mindre salt, inget socker och inga konserveringsmedel.
Jag har tidigare postat recept på hemlagad tomatsås som du kokar i en gryta på spisen. Nu har jag ett par gånger testat att koka tomatsås i min slow cooker och det gick fantastiskt bra!
När jag ändå höll på provade jag att göra såsen ännu lite nyttigare genom att dra ner på både olja och salt (i jämförelse med mitt tidigare recept). Det funkade klockrent, kanske beroende på att tillagning i slow cooker gör att smakerna kommer fram på ett helt annat sätt.
Den största vinsten mot tidigare receptet var dock att nu skvätte det inte tomatsås över hela köket. Så för att sammanfatta: lite nyttigare, lite godare och mycket mindre jobb. Svårslaget, eller hur?
Hemlagad tomatsås i slow cooker
4-6 portioner
Ingredienser:

4 stora vitlöksklyftor
1-2 tsk jungfrulig olivolja
1 liten nypa flingsalt eller ½ tsk vanligt salt
3 burkar/paket med passerade tomater
c:a ½ dl hackad färsk basilika (fryst går också bra, men inte torkad)
½ msk balsamvinäger
½-1 tsk nymald svartpeppar
½-1 tsk chilipulver
(ev. torkad oregano, beroende på vad du ska använda tomatsåsen till)
Gör så här:
Häll de passerade tomaterna i grytan till din slow cooker. Sätt på slow cookern på läge Hög.
Använder du färsk basilika så plocka bladen från stjälkarna, skölj dem och krama dem torrare med hushållspapper. Hacka sedan basilikan med en vass kniv.
Använder du fryst hackad basilika: öppna paketet.
Skala och finhacka vitlöken. Själv använder jag en extremt praktisk vitlökshackare, men du kan förstås hacka med kniv.
Hetta upp en teflonstekpanna. När den är lagom varm, häll i jungfrulig olivolja och sänk värmen till medel.
Tillsätt hackad vitlök och salt. Rör om och/eller skaka pannan så vitlöken hålls i rörelse det mesta av tiden. Låt vitlöken bli gyllene – det tar bara ett par minuter – men akta så att den inte bränns.
Häll den stekta vitlöken i grytan med tomaterna. Tillsätt balsamvinäger, svartpeppar, chilipulver och hackad basilika.
Rör om ordentligt och sätt på locket.
Låt puttra i 1 timme. Sedan rör du om och kollar om såsen verkar koka, om än aldrig så lite. Gör den det tar du av locket av grytan och låter såsen puttra i ytterligare 2 timmar. Titta dock gärna till den och rör efter halva den tiden.
Nu bör tomatsåsen ha reducerat till en lagom tjock konsistens. Smaka av och krydda eventuellt lite mer.
Njut tomatsåsen som den är på pizza, till pasta eller kyckling Milanese. Eller använd den som bas till mer komplicerade såser eller för att piffa upp olika italiensk-inspirerade rätter.
Förvara tomatsåsen i plastburkar med tättslutande lock i upp till en vecka i kylskåp. Den går också alldeles utmärkt att frysa.
Hej, varför kan man inte ha locket på när man kokar tomatsås 😳
GillaGilla
Hej Mirja. Det är för att man vill att såsen ska bli tjockare. Passerade tomater (som är basen i den här såsen) är ganska mycket rinnigare än vad i alla fall jag vill ha min tomatsås. Så jag låter såsen koka utan lock – då dunstar vatten bort och såsen tjocknar (kallas för att ”reducera såsen” på fin-kock-språk). Att röra lite då och då gör att såsen tjocknar jämnt och inte bränns. 🙂
GillaGilla