Du tycker säkert att jag är knäpp som lägger tid och energi på att baka egna hamburgerbröd när de finns att köpa färdiga i affären.
Men har du någonsin smakat hembakta hamburgerbröd? För de går bara inte att jämföra med färdigköpta – till de senares nackdel.
I det här receptet kan du välja om du vill använda surdeg eller inte. Jag gör det för att jag har surdeg hemma och för att jag hade tid att låta degen jäsa lite längre. Och för att det är så gott, förstås!
De här hamburgerbröden går alldeles utmärkt att baka i förväg och sedan frysa ner tills du vill använda dem. Så prova, vet jag!
Hamburgerbröd med surdeg (eller utan)
16 st

Ingredienser
cirka 750 gram vetemjöl special
25 gram färsk jäst (50 gram om du bakar utan surdeg)
100 gram vetesurdeg (kan uteslutas)
4 dl mjölk
1 dl vispgrädde
20 gram havssalt
50 gram honung = 2 msk
2-3 ägg (beroende på storlek)
Gör så här:
Har du en hushållsmaskin så föreslår jag att du använder den för att blanda och knåda degen. Det fungerar att knåda degen för hand, men det är ganska mycket jobbigare.
Värm mjölken till strax över fingervarmt, cirka 40°C.
Mät upp honung i mjölken och blanda väl. Tillsätt grädden och vispa i 1 ägg. Nu bör mjölkblandningen vara fingervarm, cirka 37°C. Smula i jästen och blanda väl.
Mät upp vetemjöl och salt i en stor degbunke.
Tillsätt surdeg och sedan mjölkblandningen. Blanda väl. Knåda i maskin i 5 minuter på lägsta hastighet. Höj sedan farten ett eller två snäpp och knåda i ytterligare 3 minuter.
Har du ingen hushållsmaskin så knåda degen kraftfullt för hand i cirka 10 minuter. Degen är färdig när den känns smidig men fortfarande är ganska kompakt.
Täck bunken med plastfilm och låt jäsa på dragfri plats i 1 timme. Degen bör nu ha jäst upp till blank och fluffig.
Så nu ska du banka skit… eh, luften ur den. Med ren knytnäve trycker du ner degen i bunken. Låt den sedan vila i 5 minuter.
Häll upp degen på mjölat bakbord och knåda ihop den lite.
Dela degen i 16 stycken hyfsat lika stora bitar.
Knåda lätt ihop varje liten bit och tumma sedan ut den till en tjock rundel. Försök att ändå behålla en hel del luft i degen.
Vik in ändarna på rundeln så att den bildar som en liten påse. Nyp sedan ihop skarven ordentligt.
Vänd på bullen och klappa lite på den så att den blir slät och fin.
Lägg på en plåt täckt med bakplåtspapper och upprepa tills du har två plåtar med 8 brödbullar på varje.
Spruta vatten över bröden med en blomspruta och sätt dem sedan i kall ugn att jäsa till dubbel storlek. Det tar cirka 1 timme för en deg med 50 gram jäst, cirka 2 timmar för en deg med surdeg och 25 gram jäst.
När bröden har jäst färdigt så tar du ut plåtarna och värmer ugnen till 200°C för varmluft (220°C för vanlig ugn).
Knäck resten av äggen i en kopp och vispa ihop med en gaffel. Vänta sedan tills ugnen har blivit tillräckligt varm.
Precis innan du sätter in första plåten så penslar du försiktigt bröden med äggblandningen. Tycker du för hårt med penseln så finns risken att bröden sjunker ihop. Samma sak om du låter bröden stå för länge täckta med ägg.
Grädda i mitten av ugnen cirka 8-10 minuter tills bröden är gyllenbruna.
Låt bröden svalna på galler. När du sedan ska äta dem så dela bröden med en vass kniv och rosta dem lätt – då blir de ännu godare. Eller lägg dem med snittytan nedåt på grillen i några sekunder.

2 reaktioner till “Hamburgerbröd med surdeg (eller utan)”