Morotssoppa

MorotssoppaHär kommer ännu en god, nyttig och värmande soppa. Nu valde jag att göra morotssoppa, för att det är en av mina favoriter och för att det är säsong för morötter just nu.

Jag använde ekologiska morötter den här gången och det är verkligen skillnad! Först och främst har de en fantastisk färg, men det bästa är att de smakar så mycket bättre.

Gör gärna en stor mängd soppa på en gång och frys in den i praktiska portionsförpackningar. Perfekt som medhavd lunch.

Morotssoppa 

8-10 portioner

Morotssoppa: ingredienser
Morotssoppa: ingredienser

Ingredienser
2 kg morötter, gärna ekologiska
3 stora gula lökar
6 vitlöksklyftor
1 msk olivolja
1½ liter grönsaksbuljong
salt
svartpeppar
2 dl crême fraiche (lätt går bra)
1 dl hackad persilja

Gör så här: 

Skala och hacka lök och vitlök. Skala morötterna, skär bort de yttersta delarna av morotens ändar och skiva resten grovt. Lägg morotsbitarna i en stor gryta (jag använde min slow cooker men en vanlig stor gryta går också bra).

Morotssoppa 2

Hetta upp en stekpanna med olivolja och en liten klick smör. Stek lök och vitlök med en liten nypa salt på medelhög värme i cirka 5 minuter tills löken är mjuk och glansig. När löken är färdig så häll den i grytan med morötter.

Morotssoppa 3

Strö buljongpulver (om du använder det) över grönsakerna i grytan. Koka upp vatten och häll över.

Morotssoppa 4

Låt sjuda på Låg i 5-6 timmar om du använder en slow cooker. I en vanlig kastrull, låt koka upp och sedan sjuda under lock i cirka 30 minuter tills morötterna är mjuka.

Mixa soppan så slät som du vill ha den med en stavmixer. Tillsätt crême fraiche och persilja.

Morotssoppa

Rör om och smaka av med salt och peppar. Njut soppan varm med en bit gott bröd till. Den håller sig upp till en vecka i kylskåp och kan med fördel frysas in.

Morotssoppa 7

Författare: Stockholm Foodie

Jag är en svensk foodie hemmahörande i Årsta, söder om Södermalm i Stockholm. Gillar att laga mat som avkoppling och kan bli lite väl nördig ibland.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: